با ما همراه باشید

ارزهای دیجیتال

مزایاومعایب ارزدیجیتال(بیت کوین)

منتشر شده

در

مزایا و معایب پول الکترونیکی بیت‌کوین؛

هر چند استفاده از پول مجازی بیت‌کوین به علت مزیت‌ها و سهولت کاربردی آن، در چند سال اخیر رو به رشد بوده، اما جایگزینی این پول جدید با ارزهای رایج بین‌المللی مانند دلار و یورو، می‌تواند مخاطراتی مانند افزایش پول‌شویی به همراه داشته باشد که نمی‌توان از آن غافل بود.
ارزیابی سیر تاریخی تحول پول نشان می‌دهد که انسان‌ها برای تامین همواره تلاش کرده‌اند تا در هر دوره‌ای، پول متناسب با آن دوره را اختراع کرده و نیازهای خود از آن استفاده کنند. در چند سال اخیر، با توسعه چشمگیر استفاده از اینترنت و فناوری‌های مرتبط به آن، پول جدیدی اختراع شده است که «بیت‌کوین» (Bitcoin)  نام دارد.

این پول مجازی، از زمان ابداع با سرعتی قابل توجه رو به رشد است. میزان توسعه استفاده از بیت‌کوین در معاملات مالی بین‌المللی به اندازه‌ای بوده است که برخی از محققین مدّعی شده‌اند که بیت‌کوین در آینده‌ای نه چندان دور، به عنوان پول غالب در معاملات، بویژه در سطح بین‌المللی جایگزین دلار، یورو و سایر ارزهای معتبر خواهد شد.

به لحاظ فنی، بیت‌کوین پولی الکترونیکی و یا نوعی «نظام پرداخت برخط» است که در سال ۲۰۰۹ توسط فردی ژاپنی به نام «ساتوشی ناکاماتو»  اختراع شد. برخلاف ارزهای بین‌المللی موجود مانند دلار، که اعتبار خود را از دولت و یا حاکمیّتی خاص می‌گیرند…

بیت‌کوین به هیچ نهاد متمرکزی وابسته نبوده و در واقع امر، به الگوریتم‌های رمزنگاری رایانه‌ای وابسته است.

در واقع، هر بیت‌کوین پاسخی مشخّص برای حل یک مسئله پیچیده ریاضی است که تعداد زیادی کامپیوتر با هم برای پیدا کردن جواب آن رقابت می‌کنند. اولین فردی که به پاسخ مسئله مورد اشاره دست پیدا کند، مالک بیت‌کوین خواهد شد.
بنابراین هر واحد بیت‌کوین، به جای آنکه توسط بانک مرکزی کشوری خاص منتشر شود، توسط افراد فعال در حل مسئله تولید می‌شود که با یکدیگر در فرآیند حل مسئله رقابت می‌کنند. البته نظام بیت‌کوین به نحوی طراحی شده است که افزایش تعداد افراد فعال در حل مسئله، باعث افزایش شدید تعداد بیت‌کوین‌ها و بی‌ارزش شدن این پول نخواهد شد. چرا که نظام بیت‌کوین به صورتی هوشمندانه،
هم زمان با افزایش تعداد کامپیوترهای درگیر در فرآیند حل مسئله، میزان پیچیدگی مسئله را به صورت خودکار افزایش می‌دهد؛ به نحوی که میزان بیت‌کوین‌ها بصورت پیوسته کاهش یابد. در این ساختار تعداد بیت‌کوین‌های جدید هر چهار سال یک بار، نصف خواهد شد.

اگر قرار باشد به برخی از نقاط قوت این پول جدید اشاره کرد:

  1. قطعا اولین مورد محفوظ بودن از تورم است. در واقع حجم بیت‌کوین تحت تاثیر سیاست‌های پولی و مالی هیچ دولت و یا حاکمیّتی واقع نشده و در طول زمان حجم آن به سمت ثبات خواهد رفت.
  2. . دومین ویژگی آن، عدم دسترسی نهادهای متمرکز بر اطلاعات شخصی افراد است. در واقع برخلاف سپرده‌های بانکی و یا سایر انواع پول که معمولا توسط بانک‌های مرکزی، دولت‌ها و غیره تحت نظارت هستند، اطلاعات فردی که از بیت‌کوین استفاده می‌کند در اختیار هیچ نهادی قرار نخواهد گرفت و تحت نظارت نخواهد بود.
  3. ویژگی سوم این پول، سهولت استفاده از آن است. در واقع استفاده از بیت‌کوین به سادگی  استفاده از ایمیل است. لذا هر کس به راحتی می‌تواند یک کیف پول الکترونیکی بیت‌کوینی روی کامپیوتر خود ایجاد نموده و بدون نیاز به مراجعه به بانک و احراز هویت، برای خود حساب افتتاح کند.

البته افراد به جای نام کاربری و کلمه عبور، از امضاهای الکترونیک برای تایید هویت خود استفاده می‌کنند که نیازی به ذخیره شدن و تایید توسط سرور مرکزی ندارند. در این شرایط فرد می‌تواند از آدرس بیت‌کوینی خود که همان کارکرد شماره حساب را دارد، پول را به آدرس بیت‌کوینی فردی دیگر منتقل کرده و با درج امضای الکترونیکی، هویت خود را به طرف مقابل نشان دهد.به گزارش ایبنا، بیت‌کوین نیز همانند هر پول دیگری، در کنار نقاط قوّت مهمی‌که دارد، دارای نقاط ضعف جدّی نیز هست که لازم است تدابیر لازم به منظور مواجهه با آن‌ها اتخاذ شود.

اولین مسئله‌عدم نظارت بر پول و معاملات بیت‌کوینی است که میتواند مورد سوءاستفاده واقع شود.احتمال وقوع پولشویی در رابطه با این نوع پول، جدی به نظر می‌رسد. علاوه بر این، برای دولت‌ها نیز ممکن است چالش‌هایی ایجاد کند، چرا که به دلیل عدم وجود نظارت متمرکز، دولت‌ها به اطلاعات دارایی‌های افراد دسترسی نداشته و این ممکن است در موارد مختلفی مثلا تعیین میزان مالیات، مشکل ایجاد کند. نهایتا اینکه با توسعه این نظام، قدرت سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی و سیاست‌گذاری مالی دولت‌ها کاسته می‌‌شود. با توجه به اینکه احتمال ورود این پول جدید به نظام مالی کشور در آینده دور از ذهن نیست، به نظر می‌رسد لازم است این پدیده به صورت جدی‌ مورد توجه کارشناسان و سیاست‌گذاران قراردارد….

گروه خبر: بانک‌و‌بیمه  –  شماره خبر: 146

برنامه نویس backend | فعال در حوزه ارزهای دیجیتال | علاقمند به یادگیری چیزای جدید | سایت شخصی :alirezaamrollahi.ir

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها