با ما همراه باشید

سوالات رایج

بیت کوین یا اتریوم..!؟

منتشر شده

در

تفاوت بین بیت کوین واتریوم ؛

تفاوت بین بیت کوین و اتریوم زمانی مطرح شد که بعد از سخنرانی ویتالیک باترین در کنفرانس بیت کوین سال ۲۰۱۴ آمریکا، توجه بسیاری افراد به ارز رمزپایه اتریوم جلب شد. با توجه به اولین بودن بیت کوین در میان ارزهای دیجیتال، به سرعت اتریوم با بیت کوین مقایسه شد. سوال بیت کوین یا اتریوم هنوز هم سوال بسیاری افراد است که می‌خواهند تفاوت و شباهت این دو ارز را بدانند.

بیت کوین اولین ارز مجازی

بیت کوین اولین ارز مجازی

بیت کوین اولین ارز دیجیتال دنیا توسط فردی با هویت نامعلوم و نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد و معرفی شد. بیت کوین با هدف کاهش کارمزد تراکنش‌های آنلاین و حذف واسطه‌های مرکزی ایجاد شد. با این ارز جدید دیگر نیازی به سیستم مرکزی مثل بانک وجود ندارد و توسط مکانیسمی غیر متمرکز اجرا می‌شود. برخلاف ارز رایج محلی که توسط دولت عرضه می‌شود، بیت کوین وجه فیزیکی ندارد و فقط اعداد و ارقام رمزنگاری شده است که در حساب دارنده آن ذخیره می‌شود.

در چند سال اخیر از ایده ارز مجازی استقبال خوبی شد. بیت کوین در چند کشور مثل ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور به طور کامل پذیرفته شده و شرکت‌های متعددی در همین حوزه شکل گرفتند. بیت کوین توانسته یک همزیستی مسالمت‌آمیز را با سیستم‌های پرداخت فعلی آغاز کند.

فناوری بلاک چین‌  زیرساخت بیت کوین و اتریوم؛

اگر بخواهید بیت کوین یا اتریوم را به طور کامل و دقیق درک کنید، باید اول به سراغ فناوری زیرساخت آن یعنی بلاک چینبروید. بلاک چین یک فناوری پیشرفته نرم‌افزاری است که می‌تواند به پیشرفت صنایع و فناوری‌های دیگر کمک کند.

بلاک چین به طور خلاصه دفاتر نامتمرکزی است که تمام تراکنش‌ها را ثبت می‌کند؛ هر دفتر کل تمام تراکنش‌ها را در قالب بلاک دارد و هر بلاک مانند برگه این دفتر که پر شود به بلاک‌های قبلی افزوده می‌شود. با رمزنگاری پیشرفته و ساز و کارهای امنیتی که بلاک چین دارد از دستکاری شدن توسط هکرها جلوگیری می‌کند.

اتریوم فراتر از جایگزین پول؛

بیت کوین یا اتریوم  کدام بهتر است؟

از جنبه نظری، می‌توان ادعا کرد که بیت کوین بهتر از هر ارز رمزپایه و توکن یا دارایی دیجیتالی دیگری است. زیرا اگر بیت کوین نبود، دیگر رقبای آن هم وجود نداشتند. بیت کوین همواره اولین ارز رمزپایه «مهم» باقی خواهد ماند و اکنون حدود ۹ سال از زمان ارائه آن می‌گذرد.

از طرف دیگر،اتریوم تنها چند سال است که به بازار آمده و می‌توان گفت اتریوم فناوری‌های جالب‌تری در آینده ارائه خواهد داد. قراردادهای هوشمندانه اتریوم یک فناوری انقلابی بوده‌اند، گرچه همین مفهوم به زودی بخشی از پروتکل بیت کوین هم خواهد بود.

بیت کوین کمبود آزاردهنده‌ای در زمینه امکانات کاربردهای توزیع دارد. در این زمینه، به نظر می‌رسد اتریوم «بهتر» باشد؛ اما هیچ کاربرد توزیع شده عمده‌ای هم وجود ندارد که اکثریت جامعه آن را پذیرفته باشند. اتریوم از نظر فناوری نسبت به بیت کوین برتری دارد؛ اما تا زمانی که این خدمت توسط تعداد زیادی از افراد استفاده نشود، این مزیت فقط یک عبارت لغوی است.

تعداد سکه‌ها؛

زمانی که به منبع موجود ارزهای رمزپایه توجه می‌کنیم، واضح است که بیت کوین پراکنده‌تر از اتریوم است. در واقع، بیت کوین دارای ظرفیت حداکثر ثابت ۲۱ میلیون سکه است. اتریوم بیش از ۹۲ میلیون سکه در گردش دارد و هر روز تعداد بیشتری سکه استخراج می‌شوند. اتریوم، حتی زمانی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند هم تا حدودی یک ارز بدون نوسان باقی می‌ماند. بسیاری از افراد این امر را نادیده می‌گیرند، گرچه ارزش توجه دارد.

عدم آگاهی از آن‌ که حداکثر چند سکه اتریوم در گردش خواهند بود هم تا حدی نگران‌کننده است. بسیاری از مشتاقان اتریوم این مورد را نادیده می‌گیرند و ادعا می‌کنند اهمیتی ندارد؛ اما مطمئنا چنین جزئیاتی باید برای تمام افرادی که درگیر هر ارز رمزپایه‌ای می‌شوند، اهمیت داشته باشند. در حال حاضر، اتریوم تنها ارزِ بدون ظرفیت ثابت نیست، اما با توجه به ظرفیت کنونی بازار آن، این امر می‌تواند طی زمان تبدیل به یک مسئله شود. در این زمینه بیت کوین بهتر است، زیرا در رابطه با ذخیره موجودش هیچ نگرانی وجود ندارد.

شک وتردیدها؛

از دیدگاهی، هم بیت کوین و هم اتریوم در سال گذشته با سود قابل‌توجهی روبه‌رو بوده‌اند. در مورد بیت کوین، این سودها از نظر درصدی کم‌تر بوده‌اند؛ اما بیت کوین پیش از اتریوم ایجاد شده و طی سال‌ها دارای افزایش ارزش ثابتی بوده است. ارزش اتریوم به‌ صورت ناگهانی در یک سال و نیم گذشته افزایش یافته است؛ اما این امر که آیا این روند در دراز‌مدت هم باقی می‌ماند یا خیر، هنوز مشخص نیست.

با این وجود، ارزش این دو ارز رمزپایه اغلب در عرض چند ساعت به مکان واقعی خود می‌رسند.در حال حاضر، واضح است از میان این دو ارز رمزپایه، بیت کوین دارای روند صعودی و اتریوم در حال تلاش برای تثبیت است. تمامی ارزهای رمزپایه وابسته به عملکرد بیت کوین هستند و اتریوم هم از این امر مستثنا نیست…

منبع:پیمنت۲۴

برنامه نویس backend | فعال در حوزه ارزهای دیجیتال | علاقمند به یادگیری چیزای جدید | سایت شخصی :alirezaamrollahi.ir

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها