با ما همراه باشید

اخبار

بلاک چین به زبان ساده /قسمت۱

منتشر شده

در

فناوری بلاک چین به زبان ساده /قسمت اول؛

اولین چیزی که باید درباره بلاک چین بدانید این است که باعث ایجاد واحدهای مجازی و قراردادهای هوشمند شده است. مفهوم اصلی این اطلاعات “سربرگ توزیع‌شده” است، جایی که اطلاعات تراکنش‌ها در پایگاه‌های خاص ذخیره می‌شود. سپس هرکدام از تراکنش‌ها می‌توانند پیگیری شوند. این کار باعث می‌شود که هویت صاحبان حساب، حتی اگر ناشناخته باشند، به‌وسیله رمزنگاری پیشرفته و امضای دیجیتال، یافت می‌شود.

دومین چیزی که باید بدانید این است که بلاک چین قوانین همه‌چیز را تغییر می‌دهد. این قوانین تنها به تغییرات دیجیتالی دنیای مالی محدود نمی‌شود بلکه تمام مبادلات ممکن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. درحال حاضربزرگ‌ترین دولت‌ها و سرمایه‌گذاران میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند تا یک سیستم مالی منسجم ایجاد شود.


تعریف بلاک چین؛

همانند تمام تکنولوژی‌های جدید، تعریف بلاک چین کمی پیچیده است. یکی از پیچیده‌ترین تعاریف توسط دلویت (Deloitte) عرضه می‌شود:

“بلاک چین، برخلاف ظاهر پیچیده‌اش، یکی دیگر از دیتابیس‌ها برای ثبت تراکنش است – دیتابیسی که می‌تواند در تمام کامپیوترهای شبکه‌های مرتبط مورداستفاده قرار گیرد.”

زنجیره‌ها در ساختارهای ثابت که شامل عنوان و محتوا است، مرتب می‌شوند. عنوان زنجیره اطلاعات بزرگ‌تر مانند زمان تمبردهی، شماره ارجاع و لینک به زنجیره قبلی، را دارا است. محتوای زنجیره حاوی لیستی از دارایی‌های دیجیتال و توضیحات آموزشی است. همان‌طور که خواهید دید، اطلاعات هویتی رمزنگاری‌شده می‌توانند در دیتابیس‌های دیگر و به‌صورت جداگانه نگهداری شوند.

زمانی که آخرین زنجیره را باز می‌کنید می‌توانید به تمام زنجیره‌های پیشین که از طریق سابقه دیتابیس به هم مرتبط هستند، دسترسی پیدا کرده و به‌آسانی تراکنش‌های قبلی را بررسی کنید. هرچقدر افراد بیشتری از آن استفاده کنند، کار هکرها برای دسترسی به هویت‌ها دشوارتر خواهد شد. به همین دلیل است که دولت بریتانیا برای محافظت از شبکه‌ها و اطلاعات انرژی هسته‌ای از بلاک چین استفاده کرده است.

مقایسه بلاک چین و بیت کوین؛

بیشتر افراد می‌دانند که بلاک چین به بیت کوین ارتباط دارد به همین دلیل از دانستن درباره آن خودداری می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که بیت کوین یک واحد پولی مجازی است که هویت‌های ناشناخته می‌توانند برای مبادلات غیرقانونی از آن استفاده کنند.

بیت کوین اولین اپلیکیشن بلاک چین بود که در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان سیستم الکترونیک نقدی معرف شد. فردی که آن را معرفی نمود توسعه‌دهنده یا یکی از اعضای تیم توسعه‌دهنده ساتوشی ناکاموتو بود. اگرچه بسیاری از افراد ادعا کرده‌اند که آن توسعه‌دهنده هستند، اما تاکنون چیزی اثبات نشده است. بلاک چین و سربرگ توزیع‌شده در اواخر سال ۲۰۰۸، برای ثبت و شناسایی تراکنش‌های بیت کوین به وجود آمد.

در سال ۲۰۱۳ بیت کوین و بلاک چین توجه متخصصان مالی را به خود جلب نمودند. همین زمان بود که اف بی آی اقدامات سایت جاده ابریشم را متوقف نمود. این سایت برای تبادلات غیرقانونی مواد مخدر و جرائم غیرقانونی دیگر، از بیت کوین استفاده می‌کرد.

اپلیکیشن های بلاک چین در دنیای واقعی؛

از سال ۲۰۱۳ با بیش از ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بلاک چین، بیت کوین پشت سر گذاشته شد. واحد پولی مجازی تنها یکی از اپلیکیشن های محدود بلاک چین است و IBM که قصد دارد برای تبادلات مالی واقعی از بلاک چین استفاده کند در سال جدید آن را مورد آزمایش قرار داد. IBM با غول‌های مالی نظیر Nasdaq, JPMorgan Chase & Co و بانک America Corp همکاری می‌کند که درحال حاضر اولین پروژه‌های بلاک چین را راه‌اندازی کرده‌اند.

گزارش هوش BI بلاک چین پتانسیل واقعی بلاک چین را نشان می‌دهد: “این تکنولوژی به گروه‌های مختلف اجازه می‌دهد که اطلاعات آسیب‌پذیر خود را در یک فضای امن، مداوم، ناشناخته و قابل‌دسترس، ذخیره کنند. این کار سیستم‌های مالی هزینه‌بر و پیچیده، مانند مبادلات نقدی و برون‌مرزی، مبادلات سهام‌داران و تسهیلات و تجارت‌ها امنیتی، را تسهیل می‌کند. همچنین صنعت موسیقی و دولت نیز برای تسهیل نگهداری مدارک و سوابق، از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.”

طبق این گزارش بلاک چین تا سال ۲۰۲۲ می‌تواند هزینه‌ها را تا ۲۰ میلیارد دلار کاهش دهد.

ادامه درمقاله بعدی/

برنامه نویس backend | فعال در حوزه ارزهای دیجیتال | علاقمند به یادگیری چیزای جدید | سایت شخصی :alirezaamrollahi.ir

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها