با ما همراه باشید

اخبار

ارز دیجیتال ونزوئلا چه ساز و کاری را دنبال می کند ؟

منتشر شده

در

ارز دیجیتال ونزویلا

روز سه شنبه پیش فروش ارز دیجیتال ونزوئلا، موسوم به پترو، به طور رسمی آغاز شد، اما پیرامون این ارز شک و تردید های بسیاری وجود دارد.

ارز دیجیتالی که ونزوئلا آن را منتشر ساخته است، بر اساس آنچه که دولت «نیکولاس مادورو»، رئیس جمهوری این کشور نیز تاکید می کند، اولین ارز دیجیتالی است که دولت یک کشور آن را در بازار ارز منتشر کرده است؛ البته باید دانست که کشورهایی چون استونی نیز اعلام کرده اند که در آینده آن ها نیز در اقدامی مشابه، ارز دیجیتال خودشان را به بازار عرضه کنند.
در هیاهوی ارزهای دیجیتال که به رهبری بیت کوین به حرکت رو به جلویشان ادامه می دهند و در اثنای یک بحران اقتصادی طاقت فرسا، دولت سوسیالیست «نیکولاس مادورو» تصمیم گرفت که شروع به پیش فروش نوعی ارز دیجیتال جدید کند تا با این روش از بحران اقتصادی موجود در کشورش بیرون آید.
دولت ونزوئلا به این ارز به عنوان چاره ای برای جبران کسری های مالی که با آن مواجه شده است، نگاه می کند، چرا که با پایین آمدن قیمت نفت ونزوئلا، که تنها منبع در آمد این کشور به شمار می آید، اقتصاد ونزوئلا در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. در کنار این مورد باید تحریم های بین المللی که به رهبری کاخ سفید علیه این کشور در جریان است را نیز اضافه کرد؛ این تحریم ها سبب شده اند تا دولت ونزوئلا نتواند نیازهای مالی اش را با دریافت وام یا تامین مالی توسط موسسات مشغول در کشورش، تامین کند.

به هر صورت مقامات ونزوئلایی، از جمله «هوگبل روا» (2)، وزیر علوم و تکنولوژی ونزوئلا، معتقدند که “با پشتوانه ی نفت خام ونزوئلا، انتظار می رود که پترو عصر جدیدی را در اقتصاد رقم بزند.”

با وجود آنکه برای دریافت اطلاعات تخصصی پیرامون این موضوع باید به مطالب بیش تری پرداخته شود، در اینجا تنها به بررسی شش نکته ای می پردازیم که می تواند پترو، ارز دیجیتال دولت ونزوئلا را بهتر توضیح دهد.

1.چه کسی می تواند آن را خریداری کند، چه میزان ارزش دارد و به چه ارزشی می تواند آن را مبادله کند؟

از روز سه شنبه هر کس بخواهد می تواند با اعلام علاقه اش نسبت به خرید پترو اقدام کند. در این مرحله تنها ظرفیت و کشش بازار به سمت این ارز دیجیتال بررسی می شود.

«کارلوس وارگاس»(3)، سرپرست ارزهای دیجیتال ونزوئلا هفته گذشته در مصاحبه ای اذعان داشت که دولت این کشور انتظار دارد که از کشورهای قطر، ترکیه، برخی از کشور های خاورمیانه، اروپا و آمریکا برای پیش خرید این ارز اقدام کنند.

هر پترو برابر با ارزش یک بشکه نفت ونزوئلا است، نفتی که ونزوئلا ادعا می کند که بزرگترین ذخایرش در جهان را در اختیار دارد.

ارز دیجیتال ونزویلا

این بدان معنا نیست که هر پترو معادل مبلغ یک بشکه نفت است، بلکه ارزش پترو مرتبط با نفت خام ونزوئلا است.

با توجه به این توضیحات و در نظر گرفتن قیمت نفت خام ونزوئلا که برابر با بشکه ای 60 دلار است، هر پترو اکنون چیزی در حدود 60 دلار می ارزد، اما قیمت فروش آن بستگی به توافقی دارد که بین خریداران آن و دولت ونزوئلا تشکیل می شود.

بر اساس آنچه تا کنون در خبر ها آمده است، ونزوئلا 100 میلیون پترو را منتشر ساخته است. همچنین مطابق با اوراق سفیدی که دولت برای پیش فروش پترو در نظر گرفته است، در روز سه شنبه 38 میلیون و 400 هزار ارز دیجیتال پیش فروش می شود.

این اوراق سفید نشان می دهند که میزان عرضه پترو از سوی دولت، مقداری ثابت است، اما همچنین اعلام می کند که در صورت تمایل متقاضیان این مقدار می تواند افزایش نیز پیدا کند.

از دیگر مواردی که در این دستورالعمل آمده است، آن است که اگر کسی بخواهد پترو خریداری شده اش را تبدیل کند، به وی به میزان قیمت نفت در آن زمان و با واحد پولی «بولیوار»، پول رایج در ونزوئلا پرداخت می شود؛ پولی که به سبب تورم بیش از حدی که در این کشور حاکم است، مردم ونزوئلا را از آینده اش بسیار نا امید ساخته است.

لازم به ذکر است که درشت ترین اسکناس ونزوئلا، اسکناس 100 هزار بولیواری است که این روزها ارزشی معادل نیم دلار دارد.

گفتنی است که تبدیل به بلیوار در برنامه های دولت گنجانده شده است اما در مورد جزئیات آن هنوز اطلاعات کاملی داده نشده است.

«لائورا روخاس» (4)، کارشناس مسائل مالی دیجیتال بر این باور است که پترو جایگاهش را پیدا خواهد کرد؛ وی تاکید می کند که این ارز در ونزوئلا هم بازاری را ایجاد می کند که با کمک آن مالیات ها و خدمات عمومی پرداخت شوند.

2.آیا واقعا نوعی ارز دیجیتال است و چه تفاوت هایی با بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال، دارد؟

بله، پترو یک نوع از صد ها ارز دیجیتال است که بیت کوین یکی از آن ها و محبوب ترین آن ها است.

تفاوت عمده این ارز با ارزهایی از قبیل بیت کوین در آن است که پترو یک ارز متمرکز شده است، یا به عبارتی دیگر پترو ارزی است که توسط دولت یک کشور_در اینجا دولت ونزوئلا_ ارائه و کنترل می شود.

petro coin oil coin

این درحالی است که بیت کوین ارزی کاملا غیر متمرکز است که هیچ دولت، بانک یا نهاد مالی دیگری نه در ارائه آن و نه در کنترل آن نقشی ندارد.

تفاوت دیگری که موجود است، منبع و تدریجی بودن انتشار آن است. بیت کوین می تواند توسط هر گروهی که مناسب این کار باشند ایجاد و خرید و فروش شود. این در حالی است که، بر اساس اوراق سفید، پترو تنها در صورت توافق کاربران آن می تواند بیشتر منتشر شود، زیرا در مرتبه اول تنها 100 میلیون پترو برای عرضه در نظر گرفته شده است.

پترو اولین ارز دیجیتال نیست که توسط یک نهاد متمرکز منتشر شده است، بلکه شرکت های دیگری نیز در این زمینه فعالیت کرده اند.

«لائورا روخاس» می گوید: “از اینجا به بعد، مطابق قوانینی پیش می رود که از پیش تعیین شده اند یا قرار است که بعدتر وضع شوند، آنچه مسلم است، آن است که اراده شخصی در فعالیت در این زمینه دخیل نخواهد بود.”

3. دولت به دنبال چیست؟

دولت ونزوئلا با توجه به مشکلات مالی که دارد، درمیان بحران اقتصادی و فشار های ناشی از تحریم های مالی بین المللی، پترو را روانه بازار کرده است تا به نحوی بتواند برخی از مشکلات بیشمار اقتصادی اش را حل کند.

در میان اهدافی که ونزوئلا دنبال می کند، جایگزین کردن ارزی به جای دلار است؛ همچنان که دولت این کشور با توجه به جدا شدن از بازار های جهانی و مالی که در کنترل آمریکا است، می خواهد با این ارز از وضعیت هشدار و انزوا از بازار خارج شود.

پترو درواقع وسیله ای است برای آنکه دولت بتواند با آن در برابر مراکز مالی بزرگ جهانی ایستادگی کند.

ونزوئلا با پترو همچنین می تواند جذب سرمایه کند، چیزی که پیش از این به سبب تحریم ها قادر به انجامش نبود. به عنوان مثال در ماه آوریل امسال باید میزانی از وام های دریافتی شان را پرداخت کنند، در صورتی که سرمایه ای به این کشور وارد نشده باشد، دولت مادورو با مشکل مواجه می شود.

واردات کشوری که وابسته به خارج است، اگر با مشکل مواجه شود، کشور در خطر سقوط قرار می گیرد؛ به همین سبب ونزوئلا اکنون با مشکل تامین غذا و تولید مواد اولیه مواجه است.

همه این مشکلات پیش آمده برای این کشور آمریکای لاتین به سبب سقوط  قیمت نفت در بازار های جهانی بود، چرا که نفت تقریبا تنها منبع درآمد برای ونزوئلا است. با این حال در ماه های اخیر ونزوئلا این شانس را داشته است که شاهد افزایش بهای نفت نیز باشد.

براین اساس مادورو در سخنرانی اش اعلام کرد که “پترو اقتصاد ما را بار دیگر شکوفا می کند و ما را به موفقیتی همه جانبه می رساند.”

مطابق با اوراق سفید منتشر شده توسط دولت، 55 درصد درآمد حاصل از فروش پترو به صندوقی دولتی منتقل می شود که دولت می تواند به اختیار خودش از آن برای مخارجش استفاده کند.

4 آیا پترو وسیله ای برای پرداخت بدهی های عمومی دولت است؟

این بزرگترین انتقادی است که جبهه مخالف نسبت به این موضوع از خود نشان داده است. پارلمان (مجلس ملی) ونزوئلا که در کنترل مخالفان مادورو است، پترو را خلاف قانون می دانند.

«خوزه گررا» (5) اقتصاد دان و نماینده مخالف مجلس ملی ونزوئلا بر این باور است که پترو یک ارز دیجیتال نیست، بلکه بیش تر شبیه به یک کوپن است تا به وسیله آن بدهی های عمومی پرداخت شود.

گررا همچنین معتقد است که با توجه به ویژگی های پترو، سرمایه گذاری در این بخش کمی خطر پذیر است.

وی با اشاره به بدهی های دولت ونزوئلا اذعان داشت که “اگر دولت به این می اندیشد که از پترو برای سرمایه گذاری در کشور استفاده کند (چیزی که امروز ندارد)، دچار اشتباه بزرگی شده است.”

لازم به ذکر است که مطابق با قانون اساسی ونزوئلا، دولت این کشور در صورتی که بخواهد وام جدیدی را دریافت کند، باید پیش از آن توافق مجلس ملی را جلب کند، مجلسی که اکثریت کرسی های تشکیل دهنده آن را جبهه مخالف مادورو اشغال کرده است و به همین سبب با این اقدام دولت مخالف است.

آمریکا نیز با همین بهانه که اخذ وام منوط به امضا و تایید مجس ملی ونزوئلا است، این کشور را نسب به دریافت وام از کشور های دیگر تحریم کرده است.

5. آیا انتشار پترو قماری با تحریم های آمریکا محسوب می شود؟

به طور کلی ایده انتشار پترو برای دست یابی به منابع مالی خارج از کشور است، چرا که با وضعیت کنونی، که آمریکا از طرفی دولت ونزوئلا را تحریم کرده و از طرف دیگر شرکت ملی نفت ونزوئلا را برای فروش نفتش تحت فشار گذاشته است، جذب سرمایه برای گذران امور دولت ونزوئلا بسیار مشکل است.

این درحالی است که وزارت خزانه داری آمریکا به همه کسانی که علاقه مند خرید پترو هستند، هشدار داده است: “ارزی با این ویژگی ها، به مثابه اعطای اعتبار به دولت ونزوئلا است. آمریکایی هایی که در پی خرید ارز دیجیتال آینده ونزوئلا باشند، می توانند در زمره کسانی قرار بگیرند که به دولت ونزوئلا که در لیست تحریم های آمریکا قرار گرفته است، کمک می کنند.”

این موضوع می تواند به عنو

ن مانعی برای کسانی که علاقه مند خرید پترو بودند، باشد.

«لائورا روخاس» نیز تاکید می کند که “ونزوئلا با انتشار پترو به دنبال رفع تحریم ها و دست یابی به پول است.”

وی می افزاید: “در دنیای بازارهای سنتی نیز این روش رایج است، شرکتی برای شروع کار جدید یا برای پرداخت بدهی هایش، شروع به فروش سهامش می کند تا بتواند در آن برهه از زمان رو به جلو حرکت کند.”

به همین سبب می توان گفت که انتشار ارز دیجیتال یک روش جایگزین است. “دولت ونزوئلا هم بر همین موج سوار شده است.”

6. آیا موفق خواهد بود؟

دولت ونزوئلا همواره اعلام کرده است که موفق خواهد شد، اما مسئله اینجا است که در اوراق سفید عرضه شده برای پترو، هنوز ابهامات حل نشده ای موجود است و اطلاعات کلیدی پیرامون این موضوع ارائه نشده است.

«نیکولاس مادورو»، رئیس جمهوری ونزوئلا روز سه شنبه در سخنرانی اعلام کرد که در طی 20 ساعت از اعلام خبر پیش فروش پترو، 735 میلیون دلار عاید این کشور شده است.

کلید موفقیت اعتماد است. دولت خودش عرضه کننده این ارز است و در عین حال وعده داده است که خریدار آن نیز باشد.

همچنین نباید فراموش شود که ونزوئلا هنوز در محاصره تحریم های بین المللی و بازار های جهانی است. این وضعیت می تواند پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در 22 آوریل برگزار می شود، وخیم تر نیز شود، چرا که بخش اعظمی از جامعه بین المللی موافق دولت کنونی ونزوئلا نیستند و انتخابات این کشور را که جبهه مخالف نیز آن را تحریم کرده است، به رسمیت نمی شناسند.

روخاس اشاره می کند که “با ارز دیجیتال نه کالایی خریده و نه کوپنی دریافت می شود. خاصه آنکه سرمایه گذار حق قانونی در فرایند این سرمایه گذاری ندارد. تنها چیزی که در اختیار دارد اعتماد به آن است که فرایند انتشار این ارز، مطابق آنچه گفته شده است، توسعه یابد.”

این چیزی است که همه ارزهای دیجیتال با آن درگیر هستند و “سرمایه گذاریی پرمخاطره محسوب می شود”.

وی ادامه می دهد: “علاوه بر این، منتشر کننده به تو نمی گوید که چه می خواهد بکند. در مورد پترو، من این طور فکر می کنم که سرمایه گذارانی جدی در پشت این فرایند قرار دارند.”

تا ماه آینده فروش اصلی پترو آغاز می شود، انظار می رود که در این مدت ناشناخته های پترو نیز آشکار شود.

مولف : محمد استاد ولی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها