با ما همراه باشید

اخبار

ارزش واقعی (بیت کوین) چقدراست؟

منتشر شده

در

ارزش واقعی بیت کوین چقدراست؟

فزایش چشم‌گیر قیمت بیت‌‌کوین باعث شده که افراد زیادی برآوردهای خود درباره‌ی قیمت واقعی بیت‌کوین را منتشر نمایند. این مقادیر به قدری متغیرند که می‌توان با آن‌ها همان‌طور که مهندسان با معادله‌های چندمجهولی برخورد می‌کنند، برخورد کند. روش متداولی که مهندسان با محدوده‌های بزرگ رفتار می‌کنند این است که به جای بررسی فقط یک عدد، لگاریتم اعداد را مورد بررسی قرار می‌دهند. این روشی است که مهندسان برق با آن دسی‌بل‌ها را  به‌دست می‌آورند. سطح فشار صدا را از یک موج صوتی دریافت کرده، آن را به ۲۰ مگاپاسکال تقسیم می‌کنند، حاصل را در ۲۰ ضرب کرده، و در نهایت حاصل این عملیات نرخ صوت را با واحد دسی‌بل نشان می‌دهد. این راه بسیار خوبی برای ترکیب مقادیر بسیار بزرگ و بسیار کوچک است. محدوده‌ی صوت بین مقادیر ۱ بر روی ۱ میلیون تا ۱ میلیون کمی ترسناک هستند، اما محدوده‌ی بین منفی ۱۲۰ تا ۱۲۰ دسی‌بل، به نظر بد نمی‌رسد و قابل درک است.

این روش می‌تواند تفاوت‌های قابل‌توجهی در قیمت‌گذاری‌های بیت‌کوین ایجاد کند، به طوری‌که این مقادیر کمتر چشم‌گیر باشند. اگر ما با مقدار مرجع ۱ بیت‌کوین عمل تقسیم را انجام دهیم، محدوده‌ی مقادیر ارزش بیت‌کوین از ۱ ساتوشی معادل با ۱ بر روی صد میلیون بیت‌کوین تا ۱ میلیون بیت‌کوین، به محدوده‌ی منفی ۱۶۰ تا ۱۲۰ دسی‌بل‌ بیت‌کوین فشرده می‌شود، که در بعضی موارد فهم آن آسان‌تر از محدوده‌ی فشرده‌ نشده است.

استفاده از این روش باعث می‌شود که نوسان‌های شدید در ارزش بیت‌کوین، خیلی بد به نظر نرسد. اگر ارزش یک بیت‌کوین از ۴ هزار دلار به ۲ هزار دلار کاهش یابد، این یک نزول ۲ هزار دلاری یا ۵۰ درصدی نیست. در عوض، این فقط به این معنی است که شاهد سقوط  ۶ دسی‌بل‌ بیت‌کوین بوده‌ایم. اگر رشته‌‌ی دانشگاهی شما مهندسی برق باشد، این مسائل کاملاً برای شما قابل درک است.

اما چون ما نیاز داریم که لگاریتم بگیریم، اگر بخواهیم مقدار صفر را نیز در نظر بگیریم، با مشکل مواجه خواهیم شد، چون لگاریتم صفر تعریف نشده است.

روز سه‌شنبه، ۱۹ سپتامبر، در یک ستون روزنامه‌ی وال‌استریت مطلبی از جیمز مکینتاش با عنوان «ارزش واقعی بیت‌کوین چقدر باید باشد؟» چاپ شد که درباره‌ی ارزش واقعی بیت‌کوین بحث می‌کرد. پس از آن روزنامه‌ی وال‌استریت عنوان برخط را به «نوسان شدید بیت‌کوین حقیقتی را نشان می‌دهد، احتمالاً این ارز مجازی هیچ ارزشی ندارد.» تغییر داد.

می‌توان گفت این حرف کاملاً اشتباه است. بیت‌کوین‌ها دارای ارزش بسیار زیادی هستند. پژوهش‌گران دانشگاه استنفورد روی تراکنش‌های بیت‌کوین بررسی دقیقی انجام داده و کشف کردند که بیشتر بیت‌کوین‌های خریداری شده به جای استفاده در تراکنش‌ها، ذخیره می‌شوند، و به گفته‌ی پژوهش‌گران این نشان‌دهنده‌ی آن است که به جای این‌که مردم ازبیت‌کوین‌هابرای خرید و فروش محصولات استفاده کنند، بیش‌تر خریدهای بیت‌کوین توسط سرمایه‌گذاران انجام می‌شوند.

اگر این یافته‌ی پژوهش‌گران درست باشد، ممکن است این ادعا که افزایش اخیر قیمت بیت‌کوین در نتیجه‌ی یک حباب بازاری یا سفته‌بازانه است، درست باشد. حتی رابرت شیلر، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل در اقتصاد و یکی از مختصصان برجسته‌ی جهان درباره‌ی حباب‌های سفته‌بازانه نیز با این تشخیص موافق است.

اما حتی اگر قیمت بیت‌کوین به جای ارزش این ارز مجازی به عنوان یک جایگزین برای سایر انواع ارز، صرفاً توسط سرمایه‌گذاران راه‌اندازی شده باشد، هنوز هم کاربردهای با ارزش زیادی برای بیت‌کوین وجود دارد، و این نشان می‌دهد که این ایده‌ی مکینتاش که بیت‌کوین‌ها ذاتاً هیچ ارزشی ندارد، احتمالاً اشتباه است.

ممکن است ارزش واقعی بیت‌کوین به این دلیل باشد که زنجیره‌ی بلوک آن توسط گره‌های درون شبکه و به صورت غیرمتمرکز مدیریت می‌شود، ویژگی تحمل خطا دارد، دفتر عمومی شامل همه‌ی تراکنش‌ها که زنجیره‌ی بلوک نگه‌داری می‌شود، غیرقابل تغییر است. بسیاری از استارتاپ‌ها برای انواع محصولات خود از زنجیره‌ی بلوک بیت‌کوین استفاده می‌کنند، و شما می‌توانید مطمئن باشید که اطلاعاتی که این شرکت‌ها می‌خواهند ذخیره‌ کنند، پیام‌های با ارزش است و پیام‌های معمول نیست.

معلوم نیست که این کاربرد ثانویه از زنجیره‌ی بلوک بیت‌کوین چقدر ارزش دارد، اما در نهایت اگر زنجیره‌ی بلوک کنترل شده و با تراکنش‌های کم ارزش‌تر جایگزین شود، تعجبی نخواهد داشت. دیگر برنده‌ی  جایزه‌ی نوبل اقتصاد، Ronald Coase، به ما می‌گوید که این دقیقاً همان چیزی است که ما باید انتظار داشته باشیم اتفاق بیفتد. تئوری Coase به ما می‌گوید، همیشه اموال دست گروه‌هایی است که بیش‌ترین ارزش را برای آن قائل هستند.

بنابراین اگر استارتاپ‌های امروز موفق شوند و زنجیره‌ی بلوک بیت‌کوین بسیار با ارزش خواهد بود، ما باید انتظار داشته باشیم که قیمت بیت‌کوین به اندازه‌ای افزایش یابد که ارزش آن توسط کاربردهای با ارزش بالا تعیین شود و کاربردهای معمول مثل خرید یک فنجان قهوه با آن از میان برداشته خواهد شد.

بنابراین آیا در حال حاضر بیت‌کوین بیش از حد ارزش دارد؟ شاید. آیا بیت‌کوین دارای ارزش قابل‌توجهی است که تا امروز فهمیده نشده و در بلند مدت ارزش واقعی آن مشاهده می‌شود؟ بار دیگر پاسخ «شاید» است. اما مشخص نیست که چه مدت طول خواهد کشید و ارزش نهایی بیت‌کوین چه مقدار خواهد بود.

پرونده‌ی پیوست:

SSRN-id۲۸۲۶۶۷۴.pd

منبع:

voltage/وبگاه اخبارامنیتی فن اوری اطلاعات وارتباطات

برنامه نویس backend | فعال در حوزه ارزهای دیجیتال | علاقمند به یادگیری چیزای جدید | سایت شخصی :alirezaamrollahi.ir

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها