با ما همراه باشید

ICO

آیکو (ICO) چیست؟ و چگونگی خرید آیکوها

منتشر شده

در

آیکو ICO چیست و چگونگی خرید آیکوها، ارزهای دیجیتال عرضه اولیه

همه اطلاعاتی که باید در مورد ICO (آیکو)ها و خرید و فروش آنها بدانید…


در این مقاله بر آن شدیم تا در مورد ICO یا به عبارت ساده تر عرضه اولیه سکه (ارز دیجیتال) و همچنین روش خرید آیکوها را مورد بررسی و تحلیلی قرار دهیم. قبل از شروع باید اطلاعاتی ابتدایی در مورد کیف پول الکترونیکی (جهت نگهداری ارزهای رمزپایه) و همچنین با مفهوم بعضی از این ارزهای رمزپایه (CryptoCurrency) آشنایی داشته باشید.

در ادامه با تعدادی از مفاهیم اصلی آیکوها و همچنین اخطارهای اساسی که باید در نظر گرفته شوند،  آشنا خواهیم شد.

اخطار: به این نکته توجه نمائید که خرید و فروش (تجارت) ارزهای رمزپایه در حالت کلی غیر قانونی نمیباشد، این در حالی است که خرید و فروش آیکوها در کشور چین ممنوع شده است. همچنین در هنگام خرید اینگونه ارزها حتما به شرایط استفاده از آنها و همچنین قوانین این ارزها توجه نمائید (ممکن است مقداری از ارز خریداری شده شما بدین صورت از بین رود) همچنین توجه نمائید که تجارت بین این ارزهای عرضه اولیه (آیکو ICO) معمولا شرایط سختی را دارند و باید صرافی که آن ارز به خصوص را دارا ی باشد پیدا نمایئد. پس قبل از خرید و تصمیم به خرید این نوع ارزهای آیکو حتما این موارد را مد نظر قرار دهید.

 • پیشنهاد تیم تخصصی میهن ارز در این زمینه این است که افراد مبتدی از خریداری ان نوع ارزها منصرف شوند، زیرا این نوع ارزهای آیکو در عین حال که امکان سود بالا 10 برابری دارند، در عین حال امکان ضرر و حتی دزدی پول نیز وجود دارد! به نکاتی که در ادامه در مورد این نوع ارز ها گفته می شود توجه نمایید.

“قرارداد هوشمندانه” (Smart Contract)

قراردادهای هوشمندانه (Smart Contract)

دومین ارز رایج این روزها که از نظر کد نویسی و سیستم بلاکچین به صورت خیلی قوی و معتبر می باشد، اتریوم می باشد، نکته قابل توجه و جالب در مورد این ارز رمزگذاری شده این است که این ارز رمزپایه نیز زمانی آیکو بوده است. تقریبا بیش از نصف آیکوهای جدید از سیستم بلاکچین مخصوص اتریوم جهت ایجاد توکن مخصوص برای ارز رمزپایه جدید استفاده می نمایند. که به اصطلاح این نوع استفاده “قرارداد هوشمندانه” (Smart Contract) گفته می شود (این قرارداد ها که به آنها قراردادهای رمزنگاری شده نیز می گویند، قراردادهایی خود اجرایی هستند بدین صورت که شرایط و ضوابط آنها با استفاده از نرم افزار تعریف و اجرا می شود. قراردادهای هوشمند به طور کلی با استفاده از تکنولوژی بلاکچین ذخیره و ایمن می شوند.  همانطور که ذکر شد بیش از نصف و یا حتی بیشتر از 80 درصد آیکوهای جدید بر پایه سیستم بلاکچین اتریوم عرضه می شوند.

 • نکته: در هنگام خرید این آیکوها توجه نمائید که کیف پول الکترونیکی شما قابلیت ERC-20 را پشتیبانی نماید، در ادامه این قابلیت توضیح داده خواهد شد.

مفهوم اصلی (Initial Coin Offering (ICO، عرضه اولیه ارز رمزنگاری شده چیست؟

مفهوم عرضه اولیه ارز رمزنگاری شده یا ICO برای این نوع ارزها مانند مفهوم قیمت ارائه شده اولیه (IPO (Initial Price Offering می باشد. با این تفاوت که بر خلاف این موضوع که در IPO قسمتی از سهام شرکت مورد نظر خریداری می شود، در مورد ICO ارز یا سکه دیجیتالی خریداری می شود.

تفاوت این آیکو (ICO) نسبت به IPO

یکی از تفاوت های اصلی ICO نسبت به IPO این است که در IPO شخص مورد نظر قسمتی از سهام شرکت اصلی را دارا می شود، این در حالی است که در ICO، ارز دیجیتال عرضه شده توسط شرکت مورد نظر خریداری می شود. شخص مورد نظرحق و حقوق نظر و رای در این حالت را ندارد! فقط توکن (ارز رمزپایه) (سکه دیجیتال) مورد نظر ارائه شده توسط آن شرکت خریداری می شود. در بعضی موارد ممکن است که ارزش ارز خریداری شده با توجه به ارزش (سهام) خود شرکت اصلی جابجا شود، برای مثال یک شرکت با 20 برنامه نویس را در نظر بگیرید. این شرکت ممکن است با توجه به White paper ای که معرفی نموده اند و با توجه به برنامه زمان بندی شده که ارائه شده است (Roadmap) و با توجه به هدف گذاری مورد نظر برای مثال استفاده از سیستم بلاکچین توسط تماس صوتی ممکن است ارزش شرکت در طول بازه زمانی کوتاه و یا بلند افزایش و یا حتی کاهش یابد!

 • در اصل و به عبارت ساده تر، در هنگام سرمایه گذاری در ICO ها، سرمایه گذار از ایده اولیه و White paper ارائه شده آن کمپانی حمایت می نماید. حال ممکن است این ایده از پایه دروغ و یا اشتباه باشد و یا کاملا درست و سود ده باشد.

حال در ادامه با مفاهیم اصلی جهت خرید آیکو آشنا می شویم.

مفهوم توکن چیست؟

توکن برای خرید آیکو Token

آیکو ها با “توکن” خرید و فروش می شوند. بدین معنی که برای مثال مفهوم توکن در بلاکچین بیتکوین ارزهای رمزپایه ای هستند که در بلاکچین اصلی بیت کوین ساخنه شده اند و مورد استفاده قرار می گیرند. توکن اتر (Ether) رمزنگاریهایی در بلاکچین اتریوم مییباشند. جذابیت این موضوع زمانی دوچندان می شود که سکه ها و یا ارزهای جدید میتوانند از بلاکچین اتریوم استفاده نموده و توکن مخصوص خود را در این بلاکچین ایجاد نموده و استفاده نمایند. در سال 2017 تقریبا نصف کل آیکوها از این روش برای عرضه راحت تر توکن های خود استفاده می نمایند.

به عبارت ساده تر، زمانی که خریداری، آیکویی vh که در بلاکچین اتریوم عرضه شده است خریداری می نماید، در اصل توکن اتر خریداری می شود (ارز رمزپایه محبوبی که تحت عنوان ETH عرضه می شود). این مورد مانند خرید بیتکوین کش در شبکه بلاکچین بیتکوین می باشد، یا اتریوم کلاسیک در شبکه بلاکچین اتریوم.


چگونه در یک عرضه اولیه ارز رمزپایه (آیکو) سرمایه گذاری نمایم؟

برای خرید آیکو ها، خریدار نیازمند است ارز رمزپایه اتریوم و همچنین کیف الکترونیکی هماهنگ با آن ارز را داشته باشد.

قابلیت ERC20 کیف پول الکترونیکی

کیف پول الکترونیکی قابلیت ERC20

توجه داشته باشید که قبل از سفارش این آیکو ها از قابلیت ERC-20 برای کیف پول مورد نظر اطمینان حاصل نمائید. در بیشتر مواقع خریدار نیازمند داشتن مقداری ارز رمزپایه اتریوم و همچنین کیف پول مخصوص اتریوم می باشد. در حال حاضر یکی از کیف پول های اصلی ارتیوم MyEtherWallet می باشد

کیف پول الکترونیکی امن سایت اتریوم

 

این در حالی است که اپلیکیشن هایی که از قابلیت ERC-20 پشتیبانی می نمایند عبارتند از:

کیف پول الکترونیکی Trust

کیف پول اکترونیکی جهت خرید آیکو، کیف پول موبایا امن میهن ارز، mihanarz.com


کیف پول الکترونیکی imToken

کیف پول اکترونیکی جهت خرید آیکو، کیف پول موبایا امن میهن ارز، کیف پول Cipher

 


کیف پول الکترونیکی Cipher

sکیف پول اکترونیکی جهت خرید آیکو، کیف پول موبایا امن میهن ارز، کیف پول imToken

 توجه داشته باشید که اپلیکیشن های Jaxx, Exodus, coinebase, poloniex, bitfinex از این قابلیت پشتیبانی نمی نمایند.

پیشنهاد میهن ارز و اینجانب در وهله اول استفاده از کیف پول الکترونیکی اصلی اتریوم یعنی MyEtherWallet و در وهله دوم استفاده از اپلیکیشن TRUST میباشد.


نکات مهم برای بررسی و خرید آیکو ICO های جدید

نکته ۱: دلیل اصلی استفاده این ارزها (آیکوها) از سیستم بلاکچین اتریوم، این است که در این بلاکچین قابلیت “قرارداد هوشمند یا Smart Contract” میتواند برنامه ریزی شود. این قابلیت موجب شروع به فعالیت سریع تر و راحت تر توکن آیکو جدید و همچنین  تحویل مطمئن تر توکن های خریداری شده به کیف پول مورد نظر کاربر می باشد.
اخطار: آیکو های متنوع و مختلفی شروع به کار نموده اند، قطعا همه این آیکوها مطمئن نیستند. از بین آیکوهای مطمئن با White paper و مسیر پیشرفت (Roadmap) مطمئن، تعداد کمی موفق می شوند. توجه نمائید که اگر سرمایه گذاری در سکه های با حجم معامله (Market Cap) ریسکی باشد، سرمایه گذاری در آلت کوین های با حجم معامله پایین تر از آیکوها ریسکی تر می باشد.

 

پیشنهاد تیم میهن ارز: به خاطر طبیعت ریسکی بودن سرمایه گذاری در این آیکوها، یکی از راههای مطمئن تر بودن سرمایه گذاری صبر کردن برای عرضه رسمی آیکو مورد نظر در صرافی های مطمئن مانند HitBTC و Binance  و سپس خریداری در این صرافی ها می باشد. قیمت تعدادی از آیکوها در زمان پیش فروش و عرضه در صرافی ها تا 4 برابر افزایش می یابد، این در حالی است که بیشتر ارزهای آیکو-پایه در زمان عرضه در صرافی ها و طی چند ماه یا قیمت پایین تری دارند و یا ترند تقریبا ثابتی دارند. معمولا مورد دوم بیشتر اتفاق می افتد (این مورد به این دلیل می باشد که قیمت این آیکوها معمولا بر اساس قیمت بیت کوین محاسبه می شود و تا زمان عرضه عمومی این آیکوها در صرافی های اینترنتی قیمت اصلی و واقعی آنها مشخص نمی باشد).

 

نکته ۲: اتر یا همان اتریوم خود در ابتدا آیکو بوده است. و این مورد معمولا مثالی موفق از این آیکوها بوده است. این در حالی است که معمولا مدت زمان زیادی طول می کشد که یک آیکو به خصوص از قیمت عرضه اولیه به قیمت بالا و سود زیاد برسد.

 

نکته ۳: توجه به این نکته ضروری می باشد که در هنگام خرید آیکوهای در سیستم بلاکچین اتریوم، باید از کیف پولهای با قابلیت پشتیبانی ERC-20 استفاده شود. مفهوم ERC-20 به زبان ساده پشتیبانی این کیف پول ها از توکن های جدید برای آیکوهای جدید می باشد. به عبارت دیگر، در کیف پول هایی که این قابلیت را پشتیبانی نمی کنند کاربر توانایی خرید و فروش اتریوم و نگهداری ارز رمزپایه اتریوم و دیگر ارز ها را دارد ولی توانایی استفاده از اتریوم برای خرید آیکوهای عرضه شده جدید را ندارد.

 

نکته ۴: به هیچ وجه رمز عبور و رمز خصوصی کیف پول خود را با دیگران حتی دوست خود به اشتراک نگذارید، همچنین به هیچ وجه این کدها را در جایی، کتبی، دفترچه و از این موارد یادداشت ننمائید. (برای ارسال و یا دریافت سکه و ارز فقطو فقط شکاره کیف پول شما نیاز است!)

چگونگی خرید آیکو، چگونه آیکو (ارز های عرضه اولیه) بخریم؟

این مراحل ممکن است برای آیکو های مختلف کمی تفاوت داشته باشند، اما در حالت کلی و با توجه به بررسی های انجام شده توسط تیم میهن ارز، قالبا این مراحل به صورت زیر و به ترتیب زیر انجام می شوند.

 1. در ابتدا به آیکو مورد نظر توجه نمائید که آیا در شبکه بلاکچین اتریوم عرضه شده است و یا به صورت جداگانه می باشد، حال اگر مورد اول بود که با توجه به مطالب گفته شده و با داشتن کیف پولی که قابلیت ERC-20 را پشتیبانی می کند میتوان مراحل را پیش برد، اما در حالت دوم (بلاکچین جدا آیکو مورد نظر) قطعا سایت اصلی آیکو مورد نظر روش خرید توکن را به صورت ساده توضیح داده است.
 2. از دسترسی به سایت اصلی آیکو مطمئن شوید، برای مثال سایت اصلی اترویم ethereum.org میباشد. اما سایتی هم به عنوان ethereum.com نیز وجود دارد و دامنه در حال فروش می باشد، شناسایی سایت اصلی آیکو مورد نظر هم کار سختی نمی باشد و با چند جستجو در موتور های جستجوگر به راحتی قابل شناسایی می باشد.

 3. قبل از هر چیز از کیف پول خود مطمئن شوید که اولا قابلیت ERC-20 را پشتیبانی می کند و دوما اینکه مقداری اتریوم در کیف پول خود وارید نمایید.
 4. قبل از هر چیزی و قبل از تصمیم به خرید آیکو مورد نظر، حتما مقالات و پیشنهادات و نظرات مردم را در شبکه های اجتماعی در مورد آکو به خصوص بررسی نمائید، بیشتر این بررسی ها در شبکه اجتماعی Reddit و Facebook و Twitter انجام می شود.
 5. برای خرید آیکو مورد نظر حداقل 1 هفته جهت آنالیز زمان بگذارید، وایت پیپر آیکو را به دقت بررسی نمائید، بعضی از آیکو ها از وایت پیپر های دیگر آیکو ها کپی می نمایند که قطعا این آیکوها جزو آیکوهای غیر مطمئن می باشند.
 6. پس از بررسی و تصمیم به خرید آیکو مورد نظر، به سایت اصلی فروشنده توکن آیکو مورد نظر رفته و اقدام به ثبت نام در سایت نمائید ( در این مرحله احتمالا سایت آیکو مورد نظر آدرس  عمومی کیف پول  ( Public wallet address) شما ا دریاف می کند) توجه نمائید که بعضی از این آیکو ها برای کشور ایران غیر فعال اعلام می شوند، به هیچ وجه اقدام به خرید این آیکو ها نکنید.)

 7. تا روز شروع منتظر بمانید و دستورالعمل های گفته شده توسط سایت مورد نظر آیکو را به دقت انجام دهید (لطفا مقدار هدف مورد نظر خریداری آیکو را در نظر بگیرید و از تصمیم گیری های لحظه ای بپرهیزید، معمولا از زمان شروع عرضه آیکو های مهم و آینده دار تا زمان انتهای فروش بیشتر از 1 دقیقه زمان صرف نمی شود، پس قبل از شروع عرضه عمومی تصمیمات خود را گرفته و فقط آماده انتقال اتریوم به سایت پذیرنده باشید.)

 8. پس از شروع عرضه عمومی عرضه آیکو مورد نظر سایت مورد نظر شماره کیف پولی را عرضه می نماید که مقدار اتریوم مورد نظر به آن شماره کیف پول فرستاده می شود، سپس مقدار توکن خریدری شده به کیف پول شما واریز می شود. (به این نکه توجه نمائیدکه برای ارسال 1 اتریوم نیاز به پرداخت مفهومی به نام “گاز” “Gas”دارید ( این مفهوم همان هزینه جابجایی پول شما می باشد که مقدار به خصوصی دارد) برای مثال برای ارسال 1 عدد اتریوم نیاز به پرداخت 0.01 گاز دارید. (نکته: برای ارسال 1 اتریوم، شما باید مقدار بیشتر از 1 اتریوم در کیف پول خود داشته باشید.)

 9. توجه نمائید که که تبدیل آیکو خریدای شده به دلار و یا اتریوم یکی از کارهای سخت می باشد، بدین معنی که، ممکن است شرکت مورد نظری که آیکو مورد نظر را عرضه نموده است، قالیت بازگشت به اتریوم را فراهم نماید، در غیر این صورت، باید در صرافی های اینترنتی این کار انجام یابد (یکی از سایت های مرجع و صرافی مورد نظر جه تجارت آیکوها سایت EtherDelta.com میباشد.)


مواردی که در هنگام خرید آیکوهای باید توجه نمائیم

 • آیکوها با هدف ایجاد ارزهای رمزنگاری شده جدید ایجاد می شوند و هر کدام هدف خاصی را دنبال می نمایند، تا به امروز بیش از 1000 ارز رمزنگاری شده وجود دارد، قطعا در این مسابقه و بررسی، همیشه و همه برنده نخواهند شد، قطعا بازنده ای نیز خواهد بود، این آیکو ها در عین حال که می توانند بسیار مهم و اغوا کننده باشند، در عین حال نیز میتوانند خطرناک نیز باشند.

 • دولت چین تجارت آیکوها را ممنوع اعلام کرده است، در نیویورک و واشینگتن نیز قوانینی برای مقابله با آیکو ها وضع شده است. اگر خواننده این مقاله در این کشورها و ایالت ها زندگی می کنند، نمیتوانند درخرید و فروش آیکو ها شرکت نمایند.

 • کیف پولهای دیجیتال از هیچ قانونی پیروی نمی کنند، اگر شما رمز خصوصی و رمز اصلی حساب خود را گم کرده باشید، در اصل پول خود را گم کرده اید، در نگهداری این رمز ها نهایت توجه را داشته باشید.

 • پس از خرید آیکو مورد نظر اگر ضرری متوجه شده اید، سریعا پول خود را برندارید! ممکن است همان آیکو تا انتهای ماه بعد 20 برابر شود! تحلیل تکنیکال نمودار ها را یاد بگیرید، یا حداقل از کسانی که اطلاع کافی دارند یاد بگیرید.


  سخن آخر، آیکوها در عین حال که میتوتنند شما را پولدار کنند، در عین حال می توانند موجب از دست دادن پول شما نیز شوند.


توجه نمائید که این مطلب به صورت کاملا اختصاصی توسط تیم میهن ارز تهیه و تنظیم شده است، در صورت استفاده از این مطلب، لطفا منبع را ذکر نمائید.

ادامه مطلب
تبلیغات
2 دیدگاه

1 دیدگاه

 1. افشین

  بهمن 5, 1396 در 5:52 ق.ظ

  خیلی مبحث خوب و مهمی بود، من نیاز دارم که آیکو بخرم، لطف میکنید یه مبحث اختصاصی راجع به EOC بذارید؟
  و اینکه ارزی تحت عنوان Vechain تحلیل اون ذو هم بذارید.
  خیلی ممنون

  • سجاد عزیززاده

   بهمن 5, 1396 در 5:55 ق.ظ

   تشکر از شما بابت ارسال نظرتون.
   بله Vechain یکی از ارزهای سود ده این روزها می باشد. تیم تخصصی میهن ارز در تلاش برای رسوندن این مطالب است.
   با ما همراه باشید برای این مطالب

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها